Akyün Halı | Yün ve Akrilik Cami, Otel ve Yurt Halıları
Cami Halısı Çeşitleri Nelerdir?

Cami Halısı Çeşitleri Nelerdir?

Cami Halısı Çeşitleri Nelerdir?

Cami halı modelleri satışı gerçekleştiren herhangi bir fiziksel ya da sanal mağazaya baktığınızda tek bir çeşit olmadığını görürsünüz. Çünkü halılar hep aynı malzeme ile imal edilmez. Piyasada pek çok farklı iplik çeşitleri var. Doğal ve doğal olmayan malzemelerden imal edilmiş olan bu ipliklerin kullanımı ile imal edilen halı modelleri bulunmaktadır. Dolayısıyla halı çeşitlerini belirleyen esas unsurların başında imalat sürecinde kullanılan iplik çeşidi gelmektedir. Çünkü tercih edilen iplik çeşidi halının yapısal özelliklerini belirlemektedir.

Halıların iplik çeşitlerine göre sınıflandırılması işlemi aynı zamanda “yapısal özelliklerine göre sınıflandırılması” olarak ifade edilebilir. Öte yandan halıların görünümleri bakımından da sınıflandırılabilmesi mümkündür ki, buna da “tasarımlarına göre sınıflandırılması” denebilir.

Tasarımlarına göre halıları gruplandırma yapmak istediğimiz zaman, doğal olmayan iplik türlerinden elde edilen halıların çok daha fazla tasarım seçenekleri olduğunu görüyoruz. Bunun nedeni ise bu halı modellerinin işlenmesinin, doğal malzemeden imal edilen halı modellerine kıyasla çok daha kolay olmasıdır. Öte yandan %100 doğal malzemeden imal edilen cami halı modelleri arasında da oldukça şık desenlere sahip seçenekleri bulabilmeniz mümkündür. Ancak kıyaslama yaptığımızda, model seçenekleri daha kısıtlıdır.

Yapılarına Göre Cami Halısı Çeşitleri

Bildiğiniz gibi piyasada farklı iplik çeşitleri bulunmaktadır. Bu iplik çeşitlerinden imal edilen farklı halı modelleri bulunuyor. Bu halı modellerini iki ana kategoride ele alabiliriz. Bu sayede aralarındaki farkları anlamanız daha kolay olacaktır.

Cami halısı çeşitleri ikiye ayrılmaktadır. Birinci grupta doğal, ikinci grupta ise doğal olmayan malzemeden imal edilen halı modelleri vardır.

1.Doğal Cami Halı Modelleri

Bu modellerin genel özellikleri;

 • Bu modeller; bambu, koyunyünü, ipek, pamuk gibi doğada bulunan malzemelerden imal edilirler.
 • Genellikle dayanıklı ve uzun ömürlüdürler.
 • Tasarım bakımından çok fazla çeşitleri yoktur.
 • Dolgunlukları ve hissiyatları son derece başarılıdır.
 • Fiyat olarak daha pahalıdırlar.
 • Doğal Olmayan Cami Halı Modelleri

Doğal olmayan cami halı modelleri aynı zamanda “sentetik” olarak ifade edilebilir ve bu halı modellerinin genel özellikleri ise aşağıdaki gibi ifade edilebilir;

 • Bu modeller; akrilik, polyester, polipropilen, polyamid ve naylon gibi doğal olmayan (yapay) malzemelerden imal edilirler.
 • Kimi çeşitleri; görünüm ve hissiyatı oldukça başarılıdır.
 • Kimi çeşitleri; uzun ömürlü ve dayanıklıdır.
 • Fiyatları bakımından genel olarak doğal halı modellerine kıyasla çok daha uygundur.

Tasarımlarına Göre Cami Halısı Çeşitleri

Halı modellerini aynı zamanda tasarımlarına göre de sınıflandırabilmemiz mümkündür. Söz konusu cami halı modelleri olduğunda, ön plana çıkan bazı özel tasarımlar söz konusudur ki bunların bir kısmını aşağıdaki gibi sıralandırmamız mümkündür.

Buna göre;

 • Saflı cami halı modelleri: Bu modellerin sahip olduğu tasarım, ibadet alanının belirli bir düzende kullanımını sağlamaktadır.
 • Seccadeli cami halı modelleri: Tahmin edeceğiniz üzere, bu cami halı modelleri üzerinde ise seccade işlemesi bulunmaktadır. Bu sayede ibadet alanında insanlar, tıpkı seccade üzerinde namazlarını kılıyor gibi rahat ve aynı zamanda düzenli bir şekilde ibadetlerini yerine getirebilirler.
 • Göbek desenli cami halı modelleri: Bu modellerde göbek deseni bulunur. Bu desen, halının tam orta kısmında yer alır ve halının tüm köşelerine, kenarlarına eşit uzaklıktadır.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak

Online Halı DöşemeOnline Katalog